Wielkość czcionki
Kontrast
              

  

bip 150

Aktywnie przeciw wykluczeniu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach podejmując dalsze działania na rzecz osób bezdomnych w dniu 24.04.2019 r. zrealizował projekt socjalny „Aktywnie przeciw wykluczeniu”, którego celem było zwiększenie motywacji osób przebywających na ogrzewalni do poprawy obecnej sytuacji.

Projekt związany był z wizytą osób bezdomnych wraz z pracownikiem socjalnym w Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie, które funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”.  Stanowi ono miejsce zamieszkania głównie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz wykluczonych. Osoby decydujące się na pobyt  w „Centrum” deklarują jednocześnie podejmowanie proponowanych form pomocy związanych z rozwojem w wymiarze zawodowym, osobistym
i społecznym.

Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem uczestników oraz określeniem celu wizyty. W dalszej części Kierownik wraz z personelem placówki przedstawili strukturę ”domu”, funkcjonowanie oraz zasady umożliwiające pobyt w „Centrum”.  Podjęte zostały rozmowy z osobami korzystającymi
z tej formy pomocy. Cennymi były przedstawione historie osób w przeszłości żyjących na „ulicy”, informacje dotyczące podjętych działań, które pomogły w zmianie, poprawie ich sytuacji. Właściwa motywacja, determinacja ale też wsparcie specjalistyczne wyznaczyły nowy, lepszy kierunek życia tych osób. Autentyczność, doświadczenia wspomnianej grupy stanowiły motywację do aktywnego udziału w rozmowie przybyłych na wizytę gości. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przygotowanym przez osoby przebywające w „Centrum”.

Pozytywny wymiar spotkania to min. podjęcie przez dwie osoby pośród bezdomnych przebywających na ogrzewalni decyzji o zgłoszeniu na konsultacje z terapeutą uzależnień oraz dalszym realizowaniu terapii. Wierzymy, że będzie to kolejny ważny krok w życiu tych osób dający w perspektywie czasu nadzieje, na zmianę, poprawę swojej sytuacji.

Serdecznie dziękujemy kierownikowi placówki Pani Annie Kot za możliwość wizyty w Centrum Edukacji Socjalnej oraz personelowi wraz z mieszkańcami „domu” za cenne informacje, gościnę oraz spędzony wspólnie czas.

  • foto1
  • foto2
  • foto3
  • foto4
  • foto5
  • foto6
  • foto7
 

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

© 2018 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.