Wielkość czcionki
Kontrast
              

  

bip 150

Projekt kęckiego GOPS-u innowacją na skalę kraju

Innowacyjny projekt wspierający osoby niepełnosprawne w ich codziennym życiu pn. Zakupy bez barier, który został opracowany i zrealizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach, został wybrany do upowszechnienia w skali całego kraju. Decyzja o tym została podjęta dnia 24 lipca 2018 r. w Krakowie, podczas IV posiedzenia Rady Innowacji Społecznych. Innowacyjny projekt wspierający osoby niepełnosprawne w ich codziennym życiu pn. Zakupy bez barier, który został opracowany i zrealizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach, został wybrany do upowszechnienia w skali całego kraju. Decyzja o tym została podjęta dnia 24 lipca 2018 r. w Krakowie, podczas IV posiedzenia Rady Innowacji Społecznych. 

Dokładny opis tego ważnego wydarzenia, można przeczytać na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: https://www.rops.krakow.pl/lewa/malopolski-inkubator-innowacji-spolecznych-25/aktualnosci-miis-106/wybor-innowacji-przeznaczonych-do-upowszechnienia-w-skali-kraju-218.html

- Obecnie wstępne zainteresowanie projektem i wprowadzeniem innowacji w swoich sklepach, wyraziły już dwie sieci handlowe. Oprócz kęckiego pomysłu, Rada wybrała do upowszechnienia jeszcze trzy projekty z grona kilkunastu - informuje Dyrektor GOPS-u pani Monika Kaczmarczyk.

Projekt Zakupy bez barier realizowany był przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach od 01.09.2017 do 30.04.2018. Projekt zakładał wdrożenie innowacji polegającej na umieszczeniu w sklepach dzwonka, który ułatwi osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności samodzielnie zrobić zakupy. Dzwonek został zaprojektowany zgodnie z ich wytycznymi, a osoby z niepełnosprawnością samodzielnie przeszkoliły personel sklepu. Na dyskretny dźwięk dzwonka sprzedawca wychodzi naprzeciw klienta, dopytuje o jego potrzeby i oczekiwania, a następnie wspiera w realizacji zakupów – wskazuje, gdy znajduje się produkt, sprawdza jego skład, gramaturę, datę ważności, pomaga po niego sięgnąć, trzymać koszyk, doradza.

Projekt był testowany na przestrzeni 6 miesięcy przez osoby z niepełnosprawnością z terenu Gminy Kęty i spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Część osób po raz pierwszy w życiu samodzielnie wykonała zakupy, ponieważ miały świadomość, że w sklepie czeka na nich profesjonalna pomoc.

  • o60528d

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

© 2018 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.